Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Близо двучасов концерт изнесе тази вечер във Враца Лили Иванова. Публиката изпращаше с дълги аплодисменти и викове „Браво, Лили!" и „Обичаме те“ песните . Овациите бяха за „Студ“, „Сълза“, „Покруса“, „Бурната река“, „Този свят е жена“, „Невероятно“ и други нейни хитове, изпълнени пред пълната зала в Драматично-кукления театър в града.
Примата излезе на сцената с елегантен черен панталон, блейзър в същия тон и бяла риза. Традиционното бурканче с мед беше до певицата, заедно с букети цветя. Тя изказваше благодарности на почитателите си след всяка песен.
„Тук не е много равно", пошегува се Лили Иванова, ходейки по сцената и представяйки лично своите музиканти. Характерно за певицата, тя отправи персонална благодарност към хората от екипа и музикантите от Li Orchestr
Актрисата и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет се завръща на лондонска театрална сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов, съобщи "Варайъти".
Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в лондонския театър "Барбикан" от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Освен Кейт Бланшет актьорският състав на новата постановка на "Чайка" включва Том Бърк, с когото актрисата наскоро работи над предстоящия трилър "Black Bag" на режисьора Стивън Содърбърг.
Преди две години в друга постановка на "Чайка" на театралната сцена в Лондон участва актрисата Емилия Кларк, прочула се с ролята си в хитовия сериал "Игра на тронове".
Кейт Бланшет за последно е играла на лондонска сцена в постановка на When We Have Sufficiently Tortured Each Other на Националния театър през 2019 г., непосредствено преди
Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение. Аз обичам повече усмихнатите песни. Това каза композиторът и аранжор Светослав Лобошки, чиято песен „Земята с любов да спасим“ спечели първа награда в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. Финалът му се състоя снощи на сцената на най-голямото плевенско читалище „Съгласие 1869“.
„Земята с любов да спасим“ бе отличена и с наградата на публиката.
„Няма нищо по-хубаво за един автор, когато получи едновременно първа награда от журито и от публиката. Това означава, че работата, която е свършил, е стигнала там, където трябва – до сърцата на хората и до сърцето на колегит
Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.
Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру.
Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта,
Турнето „30 години „Б.Т.Р.“ завършва с два концерта в зала 1 на НДК, в два поредни дни – 20 и 21 ноември, съобщават организаторите.
Музикантите обявиха втора дата, след като първата бе разпродадена месец преди събитието.
В сетлистата са включени песни от целия музикален път на „Б.Т.Р.“. На сцената ще се присъединят и Добромир Поликов (китара) и Ясен Велчев (клавири).
Групата е подготвила и специална изненада – първи концертен албум с името „30 години Б.Т.Р.“ от съвместния им концерт от 2023 г. със симфоничния оркестър на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново под диригентската палка на Георги Патриков.
За да подгрее предстоящ
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обявена в предварителната програма.
"Пролетта дойде накрая. Макар да е вече почти есен, пролетта винаги е символ на обновлението на живота", заяви Цветана Бандаловска преди последната творба от програмата "Пролетни води" по текст на Фьодор Тютчев.
Пианистката Надежда Йоцова ще представи за първи път пред врачанска публика на 7 ноември концерта за пиано и оркестър, озаглавен The Spirit Of Jazz, дело на нейния баща Христо Йоцов.
Създаден през 2012 г. той няколко пъти е представян пред публика, разказа младата музикантка.
Тя ще е солист в концерта със Симфониета-Враца в програмата, в които са включени още две произведения: ,вертюра към опeрата „Кандид“ от Ленард Бърнстейн и сюита из операта „Порги и Бес“ от Джордж Гершуин.
„Концертът The Spirit Of Jazz е много интересен, модерен микс от джаз и класика, без да се цитират буквално джазови модели, без да има импровизации, но е написан така, че да звучи свободно, да има интеракция между пианото и оркестъра, както може да се чуе в един биг бенд. В него има и много хубави латино ритми“, разказа Йоцова.
„Баща ми се
Филми по произведения на Емилиян Станев и Михаил Вешим ще бъдат представени в програмата на „Синелибри“, съобщават организаторите.
Непосредствено след премиерата на „Вълк“ на Теодор Ушев на кинофестивала в Торонто, продукцията ще има прожекция в кино „Одеон“ на 14 октомври.
Филмът е адаптация по разказ на Емилиян Станев. Използвайки новаторска техника, Теодор Ушев предлага омагьосващо преосмисляне на вечния конфликт между природата и човечеството, разказват от екипа на „Синелибри“.
В рамките на събитието публиката ще може да участва в разговор с режисьора и аниматор, както и да види други негови произведения, вдъхновени от литературата - „Сомнамбул“ (Федерико Гарсия Лорка), „Физика на тъгата“ (Георги Господинов), „Третата страница от слънцето“ (по мотиви от Библията).
На
Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.
От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.
В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.
С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).
Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се
Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си.
Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.
Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.
Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.
"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле
Моята идея и цел е да направя максимално истински нещата. Не се стремя да са модерни или шокиращи. Базирам творбите си на най-простите сюжети. Това каза художникът Красимир Желев, който подреди изложба живопис в Сарафската къща в Самоков.
Експозицията бе официално открита от самоковския художник Георги Георгиев, който е и куратор. Той поздрави Желев и посочи, че творбите му заслужават да бъдат видени.
Красимир Желев разказа още, че се стреми да достигне духовно излъчване в общото, което е присъщо на набизма (движение в изкуството).
Отскоро художникът твори и фигурални композиции и по думите му това е благодарение на житейския път, по който е тръгнал и заради вдъхновението, което е получил от разложкия край, където живее от няколко години.
Той припомни думите „половин час и 30 години преди това" отнема изработването дадена к
Двете изпълнителки бяха изпратени с аплодисменти на крака от публиката, след което те им подариха още един романс в чест на Рахманинов.